• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/people/Kenarbel%C4%B1nses%C4%B1-Kenarbel-Haber/100000927452827
YÖNETİCİLERİMİZ

ARDAHAN VALİSİ

 MUSTAFA MASATLI 

ÇILDIR KAYMAKAMI

ALPER TAŞ

KENARBEL KÖYÜ MUHTARI

SERKAN AKGÜN 

KENARBEL KÖYÜ DERNEK BAŞKANI 

EROL ERCAN

Kenarbel Köylüleri Kış hazırlığı bir yılın emeği tezek kesme işlemi ile başladı.

Kış hazırlığı bir yılın emeği tezek kesme işlemi ile başladı.

Kenarbel Köylüleri Kış hazırlığı bir yılın emeği tezek kesme işlemi ile başladı.

   Kış için yakacak ihtiyacını tezek ile karşılayan köylülerin hazırlıkları da başladı. Kenarbel  Köyü’ndeki bir çok kişi de kış yakacağını şimdiden hazırlıyor. Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Akın Akgün’ü de tezek keserken yakalıyoruz. Basma kesme işini yapan Akgün’e göre tezeğin en yararlı kısmı zehirden uzak olması.

Ardahan Çıldıra  bağlı Kenarbel  Köyü’nde yaşayan 35 yaşındaki Akın Akgün  bir yıllık emekle oluşan tezekleri kesiyor. Hayvancılık yaparak yaşamını sürdüren Akgün’ü biz de basma keserken yakalıyoruz. Kışın yakacak olarak kullanacakları tezekleri kare şeklinde kesiyor.Akgün, bir yandan basma kesme olarak adlandırılan bu işlemi yapıyor bir yandan da bize nasıl yapıldığını anlatıyor:

“Bunun hazırlığı kışın yapılıyor. Günlük olarak hayvanların altı temizlenip düzenli olarak toplanıyor. Toplandıktan sonra evimizin bahçesinin  düzlük yerine döküyoruz. Dökülen tezeğin üzerine basıp silindir  taş gezdiriyoruz” diyen Akgün basma kurudukça da kare şeklinde kesme işlemine gerçekleştiriyor.

Akgün sonraki işlemi ise şöyle anlatıyor:

“Bunlar kalağ yapıyoruz. Ardından da kışın yağmur ve kardan korunması için etrafını branda ile sarıyoruz ya da mayısla sıva yapıyoruz. Kışın bir aileye yetecek şekilde yakacağımız çıkıyor. Bunlar bitmeden tekrar kıştan yine aynı hazırlıklar başlıyor.”

Tezek basma işinin bir yıllık emeğin ürünü olduğunu söyleyen Akgün, “Her yıl kendini yeniliyor. Bu şekilde yakacak elde ediyoruz. Her ev kendi yakacağını karşılıyor” diyor.

Akgün bir yandan da kömür kullanarak çevreyi kirletmek istemediklerini de ekliyor. Akgün, “Köyde yakacağımız bu tezeklerdir, kömür kullanmıyoruz. Duman ve zehir kısmı yok tezeğin. Köyde hayvancılıkla ve çayırlarla uğraşıyorum. Kışın rahat taşınsın diye şimdiden parçalıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Sohbetimizin ardından bir yandan tezek kesme işlemine devam eden Akın Akgün bir yandan da işine uygun ritimde devam ediyor..

Haber/Foto:Serdar AKGÜN

225 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret233365
REKLAMLAR
KÖŞE YAZARLARI

DENİZ KARTAL

 BİRİNCİYE KEL AĞA

YAŞAR GELER

 SOSYAL SORUMSUZLUK