• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/people/Kenarbel%C4%B1nses%C4%B1-Kenarbel-Haber/100000927452827
YÖNETİCİLERİMİZ

ARDAHAN VALİSİ

 HÜSEYİN
 ÖNER

ÇILDIR KAYMAKAMI

ALPER TAŞ

KENARBEL KÖYÜ MUHTARI

SERKAN AKGÜN 

KENARBEL KÖYÜ DERNEK BAŞKANI 

EROL ERCAN

Buzlar Çözülünce Belgeseli

 Buzlar ÇözülünceYapım Tarihi : 2003
Süresi : 01:30:00
Formatı : Dijital Betacam, Renkli, Türkçe
Bölüm Sayısı : 1
İlk Yayın Tarihi - 20 Şubat 2004


 Filmi İzlemek İçin Tıklayınız...>>Yönetmen - Raşit DEMİRTAŞ
Yapımcı - Raşit DEMİRTAŞ
Metin Yazarı - Raşit DEMİRTAŞ
Danışmanlar - Dr. Dursun AYAN, Mehmet KARABOLAT, Şemsettin AKGÜN
Özgün Müzik - Can ATTİLA
Animasyon - Ümit YÜKSEL
Kurgu Yönetmeni - Nuri LEBLEBİCİ
Set Fotografları - Raşit DEMİRTAŞ, Hayri ÇÖLAŞAN

Kameramanlar
Cengiz ŞENEL (Yaz, Sonbahar, Kış)
İlhan GARİP (İlkbahar)
Ethem TANIŞ (İlkbahar, Yaz)
Hayri ÇÖLAŞAN (Sonbahar, Kış)

Ardahan'a bağlı Çıldır ilçesinin Kenarbel köyünde dört mevsim anlatılmaktadır. Kenarbel Köyü, Aktaş gölü yanında ve Gürcistan sınırında, ekonomisi hayvancılığa dayanan bir Anadolu köyüdür. Köyde göle bağlı bir hayat da sürmektedir. Hayvanlar gölden sulanmakta, balıkçılık yapılmaktadır. Göl manzarası, köyün genel görüntüsü içinde yerini almıştır. Sert kış şartlarının geçtiği köyde, dedelerin anlattığına göre yağan kardan tüneller yaparak evden eve gidilirmiş. Kış yaşamında anlatılan cenk hikayeleri, ninelerin torunlarına anlattığı masallar, aşıkların atışmaları belgesele konu oldu.
Belgeselde canlı ses kullanıldı. Anlatıcı yok, bu nedenle yorum seyirciye bırakıldı. Görüntülerin doğal, akıcı olmasını sağlamak için fotograf tekniği kullanılarak çekimler yapıldı. Mümkün olduğu kadar kamera hareketi yapılmadı.

Ekip bir köy evinde, köylüler tarafından misafir edildi. Bütün ekip aynı odada hazırlanan yer yataklarında yattı. Isınmak için odadaki tezek sobası kullanıldı. Tezek kalorisi düşük bir yakıt olduğundan bir saat sonra odanın ısısı düşüyordu, sabah kalkıldığında oda sıcaklığı -15 derece oluyor, camlar buzlanıyordu. Hatta bundan yararlanılarak belgeselin giriş çekimleri de yapıldı.

Köylüler bize çok yardımcı oldu. Kameraya alışabilmeleri zaman aldıysa da, bir süre sonra kameraya aldırmıyorlardı. Bu da belgesel için gerekliydi.

Ekibin kaldığı köy odasında en büyük problem su oldu. Su donuyordu. Bu nedenle 15 günde bir kere Çıldır'a hamama gidilebildi. Geri kalan zamanda sadece sobada ısıtılan suyla, birbirimize dökerek bir kaç kere kafamızı yıkayabildik. Tuvalet de donuyordu. Bir kaç kazan su ısıtıp dökünce bazen açılıyordu. Bazen çekimlerde objektife sıçrayan su donuyor, objektiften damlaları kazıyarak temizliyorduk.

Her akşam çekilen görüntüler izlendi. Daha ne yapılabilir sorgulandı. Yönetmenimizin düşünceleri öğrenilmeye çalışıldı. Bu arada ilginç sohbetler de oldu. Entelektüel sohbetlerle bir kaç kere Vatan da kurtarıldı.

Bazen - 35 derece sıcaklıkta çalışmak zorunda kalan ekip, bir çok zorluğa rağmen gülerek, sohbet ederek ve köylülerle iç içe günlerini geçirdi. Bu gün geçmişe dönüp o günleri düşündüğümüzde, her ne kadar donma tehlikeleri de geçirsek, bir takım zorluklar da yaşasak, belgeseli seyredip yüzümüzdeki tebessümle o günleri anıyoruz.


7. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, Gösterim. 2004
4. Ayışığı Belgesel Film Günleri, Gösterim. 2005
8. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali. Gösterim. 2005
13. Adana Altın Koza Film Festivali, Belgesel Sinemacılar Birliği Bölümünde Gösterildi. 2006
Kaynak
Hayri ÇÖLAŞAN
Belgeselin Afişi
 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret263901
REKLAMLAR
KÖŞE YAZARLARI

DENİZ KARTAL

 BİRİNCİYE KEL AĞA

YAŞAR GELER

 SOSYAL SORUMSUZLUK