• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/people/Kenarbel%C4%B1nses%C4%B1-Kenarbel-Haber/100000927452827
YÖNETİCİLERİMİZ

ARDAHAN VALİSİ

 HÜSEYİN
 ÖNER

ÇILDIR KAYMAKAMI

ALPER TAŞ

KENARBEL KÖYÜ MUHTARI

SERKAN AKGÜN 

KENARBEL KÖYÜ DERNEK BAŞKANI 

EROL ERCAN

Aktaş Gölü(Hozapin)

Bulunduğu İlArdahan
Kapladığı Alan
2.700 km2
Kordinatlar43’ 12° 41’ 12°
Ort. Yükseklik
1.798 m.
Yönetim PlanıYok
Alan TanımıAktaş Gölü, Türkiye – Gürcistan sınır bölgesindeki yüksek platoda yer almaktadır. Ardahan’a 55 km. mesafede, Çıldır ilçesi sınırları içindedir. Sığ bir tektonik göl olan Aktaş’ın kapladığı alan 2.700 km2  dir. Gölde bir kısmı kayalık olmak üzere on iki küçük, ıssız ada bulunmaktadır.  Adalar seyrek bitki örtüsü ile kaplı olup başta akpelikanlar olmak üzere kuşlar tarafından tercih edilen nemli üreme habitatlarıdır.

En büyük ada ile birlikte gölün 1.400 km2’lik kısmı Türkiye sınırları içinde bulunmaktadır. Birkaç küçük derenin beslediği Aktaş Gölü, su seviyesinin çok yüksek olduğu bahar aylarında Kura Nehri’ne boşalmaktadır. Suyun soda konsantrasyonu oldukça yüksek olup, çevresinde tarla ve çayırlar yer almaktadır. Göl kıyısında ve adaların çevresinde küçük sazlıklar bulunmakta olup, sazlıklar özellikle kuşlar için önemli bir barınma ve yuvalama alanı özelliği göstermektedir.

Aktaş Gölü, Hozapin, Karsak veya Azap Gölü isimleriyle de bilinmektedir.

 Bitki ve Hayvan Varlığı

1995 yılında Aktaş Gölü, Türkiye’de ak pelikanın kuluçkaya yattığı yedi alandan biri olarak belirlenmiştir. O yıl alanda 50 çift ak pelikan tespit edilmiştir. Ayrıca, kadife ördek, bu göl ile beraber Türkiye ve Gürcistan’daki diğer yüksek rakımlı göllerde üremektedir.Alan aynı zamanda Türkiye’de bu iki türün bir arada ürediği tek sulak alandır.

Aktaş Gölü ak pelikan, kadife ördek ve angıt sayesinde özel koruma alanı statüsü kazanmıştır.
Tepeli ve ak pelikanların ürediği tek nokta Aktaş Gölü, uluslararası öneme sahip bir sulak alan. Tepeli ve ak pelikanların birlikte ürediği ülkemizdeki tek nokta. 

Aktaş Gölü, yabani kuşların köy yakınlarında bile çok rahat yaşadığı ve hareket ettiği nadir göllerden biri olup, Ak pelikanın yanı sıra kadife ördek, angıt, uzunbacak, karabatak ve Vangölü martısının bir arada gözlemlenebildiği önemli bir sulak alandır.

 Alanda
ki Aktiviteler

Göl çevresi askeri bölge statüsündedir. Askeri bölge içeresinde olduğu için alana giriş çıkışlar sıkı denetim altındadır. Bu nedenle, insan baskısı yüksek değildir.

Göl yakınlarında üç köyde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Gölde sadece sportif olta balıkçılığı yapılmaktadır.

 Koruma ve Yönetim

Alan, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında korunmaktadır.

 Başlıca Tehdit ve Sorunlar

Aktaş Gölü, Türkiye – Gürcistan sınırında bulunmaktadır. Gölün yarısı Türkiye, diğer yarısı Gürcistan sınırları içinde. Aktaş Sınır Kapısı iki ülke arasındaki giriş çıkışlar için anahtar konumundadır. Aktaş Gölü kıyısındaki Kenarbel köyünden giden yol sınır kapısına arttırmaktadır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret263683
REKLAMLAR
KÖŞE YAZARLARI

DENİZ KARTAL

 BİRİNCİYE KEL AĞA

YAŞAR GELER

 SOSYAL SORUMSUZLUK